CO JE TO BAŇKOVÁNÍ?

Jedná se o přikládání gumových či plastových baněk, v nichž se vytvoří podtlak, a tím se přisají na pokožku. Principem tohoto působení je reflexní dráždění, které způsobuje zvýšené prokrvení tkáně a dráždění kožních receptorů vakuem, které se vytvoří v baňce. Dochází ke zlepšení periferního oběhu krve, lymfy a mezitkáňové tekutiny, zvýšení látkové výměny a zrychlení metabolismu kůže a podkoží, zlepšuje se svalové napětí – tonus a elasticita.

KDY LZE BAŇKOVAT?

  • při propadu obratlů
  • při svalovém spasmu
  • pouze při neporušené kůži  

JAK BAŇKOVÁNÍ PROBÍHÁ?

U koní používám gumové baňky. Na místo, kam chci baňku umístit, aplikuji bílou vazelínu, která zajistí lepší „těsnění“ a baňku přisaji. Koně v zimní srsti baňkuji jen v nezbytně nutných případech, protože je třeba místa pro aplikaci baněk vyholit a následně koně dekovat. 

V případě baňkování propadů obratlů uvedeme zvíře do pohybu – pohybující se obratle pod tlakem baňky rotují do správné polohy.

U psů používám gumové baňky nebo plastové baňky s pumpičkou. Většinou je nezbytné vyholení srsti v místě aplikace baňky. Přisátí baněk probíhá pomocí vakuové pumpičky a bílé vazelíny. Následně uvedeme zvíře do pohybu – pohybující se obratle pod tlakem baňky rotují do správné polohy.

Opakování terapie závisí na aktuálním zdravotním stavu zvířete.